تبلیغات
هیئت کاراته شهرستان فردیس - آموزش و آنالیز تصویری کیاکو زوکی برای حرفه ای شدن
کیاکو زوکی از سه اصل بسیار مهم تشکیل شده که به صورت دقیق نمی توان گفت کدام مهمتر است ولی چیزی که واضح است این است  که هر سه بسیار مهم هستند. این سه اصل تشکیل شده است از:

ساختار حرکت
جهت دهی به نیرو
هدف

 

 

 

ساختار حرکت در حالت آماده به حمله
اگر شِگرد اصلی شما کیاکو زوکی هست پس محل قرار گرفتن دست عقب هم بسیار مهم است. عده ای به تقلید از جاسم ویشگاهی دست عقب خود را به بدترین حالت ممکن روی شکم خود می گزارند (تصویر 1) . بهترین محل برای کسانی که دِ آی کار هستند یا در حملات خود از کیاکو زوکی استفاده میکنند دقیقا کمی جلوتر از گودی سینه در آقایان است (تصویر 2) اگر فُرم دست شما طوری باشد که بتوانید آرنج خود را کمی درون خود نگه دارید، عالیست.
دست جلو باید به عنوان یک سپر طوری قرار گیرد که در هنگام حمله از دِ آی احتمالی جلو گیری کند (تصویر 9)
یکی دیگر از اعضای مهم بدن در زدن کیاکو پای عقب میباشد. پای عقب دقیقا باید مثل پنجه گربه عمل کند (تصویر 3) تا بتوان در زمان لازم به بهترین شکل در جهت دهی به نیرو از آن استفاده کرد.
نکته مهم در حالت آماده به حمله زاویه ی بدن می باشد که تقریبأ باید بین 75 تا 85 درجه باشد.


ساختار حرکت و جهت نیرو در حالت حمله
سرچشمه  نیرو در کیاکو سینه ی پای عقب است (تصویر 4) جهت نیرو باید رو به جلو باشد و به هیچ وجه نباید مایل به بالا شود. این نیرو باید طوری وارد شود که در هنگاه حرکت پاها تقریبأ مماس با زمین حرکت کند.
چرخش نیرو در بدن از سرچشمه یعنی سینه ی پا آغاز میشود و از آنجا به زانو میرسد و در مرکز سقل بدن جا خوش میکند و شروع حرکت از این قسمت آغاز میشود (تصویر 5)
یکی دیگر از اشتباهات فاحش کاراته کاها هنگام زدن ضربه ی دست، غیر مستقیم بودن حرکت دست آنهاست در اینجا به سه روش غلط ضربه ی دست کیاکو اشاره میکنیم

1.کیاکو زوکی هایی که در آن آرنج انحراف پیدا میکند(تصویر 6)
2.کیاکو هایی که از پایین حرکت میکنند.
3.کیاکو هایی که برای قدرت بیشتر به عقب کشیده میشوند(تصویر 7)

در تمامی این سه مورد از سرعت دست تا حد زیادی کاسته میشود، مخصوصأ در به عقب کشیده شدن دست.
چرخش پای عقب یکی دیگر از نکات مهم کیاکو است که اگر صحیح انجام شود باعث کم شدن فاصله دست با بدن حریف، سرعت و زیاد شدن قدرت در حمله چودان میشود.
در طول زمان اجرای ضربه چرخش پای عقب باید همانند شکل  (تصویر 8) باشد.در واقع همزمان با چرخش پا، کمر و دست هم باید شروع به حرکت کند. دقت کنید که اگر قصد ضربه به جودان حریف را دارید باید دستتان از میان گارد حریف حرکت کند.  توجه کنید که تا پایان حمله دست جلو باید همانند یک سپر عمل کند (تصویر 9)


هدف
هنگام کومیته، در فاصله ی معمولی اگر شما بخواهید چودان حریف خود را نگاه کنید شاید فکر کنید که چودان حریف توسط گارد او پوشیده شده ولی در اصل اینگونه نیست و کمتر کسی میتواند بخوبی چودان خود را بپوشاند و اگر زاویه ی دید خود را کمی پایین تر بیاورید خواهید فهمید که اینگونه نیست(تصویر 10)
بهترین قسمتی از چودان که توسط حریف به سختی پوشیده میشود این قسمت  (تصویر) است ولی در جودان بهترین محل چانه حریف است زیرا آسیب پذیری کمتری نسبت به دیگر مکان های صورت دارد

 

 

 


کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته کاراته


تأیید شده توسط استاد حسن شاطرزاده مربی اسبق تیم ملی کاراته ایران

http://karateka.ir/طبقه بندی: کاراته،
برچسب ها: کیاکو زوکی، حسن شاطرزاده، تیم ملی کاراته ایران، sksd،

تاریخ : شنبه بیست و یکم اسفندماه سال 1389 | 11:55 | نویسنده : mehdi rahmani | نظرات