تبلیغات
هیئت کاراته شهرستان فردیس - پارسیان و هخامنشیان

كورش كبیر :

وی كورش كبیر نام گرفت و اسطوره ایرانیان شد . وی اتحاد پارسیان را تشكیل داد و ازكوچ نشینان پارسی یك كشور متحد ساخت و در مقابل تجاوزهای متعدد قبایل مختلف و كشورهای همسایه محافظت نمود . كورش نامدار در طول چند سال ایالات زیادی را از شمال و جنوب ایران و كشورهای همسایه ? در غرب كشور لیدی و شهرهای یونان آسیای صغیر را تا حدود مدینترانه را جزوی از قلمرو پادشاهی خود كرد وی در سال ۵۴۹ پیش از میلاد با لقب شاه انشان در الواح ظاهر شد. در سال ۵۴۶ قبل از میلاد لقب شاه پارس را گرفت . كورش در سال ۵۴۶ قبل از میلاد از كوهها گذر كرد و خود را به آسیای صغیر رساند كه در آن زمان كاری شگفت آور محسوب میشد .

او با گذشتن از دجله كه در نزدیكی های نینوا بود از بین النهرین عبور كرد و با دنبال كردن دامنه كوههای شمالی بین النهرین جلگه مذبور را پشت سر نهاد . او بعد از رسیدن به “كاپادوكیه” فرستاده ای نزد “كروزوس ” شاه لیدی فرستاد كه سوگند یاد كند علیه وی شورش نكند و كروزوس به كورش وفادار بماند و اگر اینچنین كند بر پادشاهی خود ابقا خواهد ماند . كروزوس آنرا رد كرد و سپس كورش مجبور به حمله بدانجا شد .

كورش هخامنشی كروزوس پادشاه لیدی را شكست داد . كورش در سالهای ۵۴۵ تا ۵۳۹ قبل از میلاد به مدت شش سال با قبایل مهاجم اطراف دریای خزر و هند سكونت داشتند در جنگ بود . پی سپس از آن شهر بلخ را تصرف كرد . سپس تا كنار رودخانه یاكسارتس ( سیر دریا ) پیش رفت . او بناهای مستحكمی در آنجا ساخت كه تا حمله اسكندر باقی بود . سپس سكاهها را مغلوب كرد . وی در سال ۵۳۹ وارد بابل شد . بابل مهمترین شهر سیاسی و صنعتی و تجاری آن روزگار بود و كسی نتوانسته بود پا بدانجا بگذارد . او بابل را تصرف كرد و به احترام به خدایان آنان در معبد آنان در برابر خدای مردوك تاجگذاری نمود .

وی اعلامیه آزادی انسانها و آزادی حقوق بشر را در بابل صادر نمود . او دست “بل مردك” را لمس كرد و دین مزدایی خود را به آنان تحمیل نكرد . یهودیان را كه غلامان آنجا بودند به اورشلیم و فلسطین بازگردادند و معابد ویران آنان را ترمیم كرد . سپس رسم بردگی را كلا باطل اعلام نمود و آنرا جرم دانست . سپس كلده و سوریه و فلسطین را تسخیر كرد. او در سال ۵۳۹ قبل از میلاد فرمان داد تا مسیر آب فرات را تغییر دهند و برگرداند و در نهایت پس از بینان نهادن بزرگترین شاهنشاهی تاریخ در جنگ با ماساژت كشته شد.
طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: کورش،

تاریخ : جمعه بیست و چهارم دیماه سال 1389 | 18:34 | نویسنده : mehdi rahmani | نظرات